sobota, 11 marca 2017

Etykietyka #1




Przeprowadzona przeze mnie ankieta wykazała, że większość badanych czyta skład produktów spożywczych i kosmetyków. Jednak czy wiemy tak naprawdę co przeczytaliśmy? Co kryje się za tajemniczymi nazwami i symbolami? Jakimi zasadami kieruje się producent umieszczając na produkcie listę składników? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w pierwszej części cyklu poświęconego czytaniu etykiet na produktach.

Etykiety produktów spożywczych


Według prawa producent ma obowiązek umieścić na produkcie informację o jego składzie w sposób zrozumiały, wyraźny i czytelny (dotyczy produktów złożonych). Informacje te muszą być oczywiście prawdziwe.

Na produkcie spożywczym powinniśmy znaleźć:
  • Nazwę produktu spożywczego 
  • Wagę netto
  • Skład
  • Termin przydatności do spożycia i oznaczenie partii
  • Wartość odżywczą
  • Dane producenta i dystrybutora
W składzie substancje wymieniane są począwszy od tych, których w produkcie jest najwięcej.

Lista poniżej to skład batoników zbożowych popularnej firmy.


orzechy arachidowe, orzechy laskowe, migdały płatki, orzechy nerkowce, orzechy włoskie, cukier, całkowicie utwardzony tłuszcz z ziaren palmy oleistej, serwatka w proszku, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu (6%), miazga kakaowa, mleko w proszku, lecytyna sojowa (E 322), mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych (E 471), aromat, syrop glukozowy, płatki OWSIANE z pełnego ziarna (10,4%), mąka ryżowa, mąka kukurydziana, śmietana, mleko w proszku odtłuszczone, mleko, tłuszcz palmowy, glukoza, glicerol (E 422), sorbitol (E 420), sól, miód, emulgator, lecytyna, koncentrat tokoferolu (E 306) 

Myślę, że przeciętny konsument nie zna niektórych związków, które dodane są do tych batoników. Przeanalizujmy dokładnie tę listę.

Całkowicie utwardzony tłuszcz z ziaren palmy oleistej - zaliczany do tzw. tłuszczów trans. Powstaje dzięki uwodornieniu surowego tłuszczu palmowego w obecności katalizatora pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Tłuszcz z nienasyconego zmienia się w nasycony. Traci przez to właściwości korzystne dla naszego zdrowia, za to przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na miażdżycę i chorobę wieńcową.

Mleko w proszku - nie jest szkodliwe, ale zawiera znacznie mniej witamin niż świeże mleko. W nadmiarze może przyczyniać się do miażdżycy (zawiera dużą ilość oksysteroli (utlenione pochodne cholesterolu)

Lecytyna sojowa (E 322) oraz mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych (E 471) - pełni funkcję stabilizatora/emulgatora. Uznawane za nieszkodliwe.

Syrop glukozowy - zagęszczony roztwór cukrów otrzymany w wyniku połączenia skrobi np. pszennej lub ziemniaczanej z wodą. 

Glicerol (E 422) - w niewielkich dawkach jest nieszkodliwy.

Sorbitol - substancja słodząca. Nadmierne spożycie może powodować skurcze jelit, biegunkę, wzdęcia, kataraktę. Znajduje się w rejestrze NIH (Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego) niebezpiecznych związków chemicznych

Koncentrat tokoferolu (E 306) - przeciwutleniacz, witamina E uzyskiwana z olejów roślinnych. Nie jest szkodliwy.

Jak widać nie wszystkie ,,obco" brzmiące substancje są dla nas szkodliwe, ale nasuwa się pytanie, dlaczego w pozornie zdrowych batonikach zbożowych jest tyle dodatków? Wniosek jest prosty. Najlepiej przygotować takie batoniki samemu, używając prostych i zdrowych składników. 


 






oraz pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/utwardzony-olej-palmowy-zrodlo-szkodliwych-tluszczow-trans_43398.html
Podczas uwodornienia w obecności katalizatora oraz pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia do wiązań podwójnych przyłączane są atomy wodoru i tłuszcz staje się nasycony.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/utwardzony-olej-palmowy-zrodlo-szkodliwych-tluszczow-trans_43398.html


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz